EPİLEPSİ

 

EPİLEPSİ NEDİR?

            Halk dilinde sara olarak bilinen Epilepsi, bireyin beyninde bulunan sinir hücrelerinin faaliyetlerini bozarak, kişinin süregelen ve kendini tekrarlayan nöbetler/ataklar yaşamasına neden olan bir merkezi sinir sisteminde meydana gelen bir durumdur.

Epilepsi nöbetlerinin çeşitli türleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bu nöbetler 2-3 saniye süren kişinin belli bir noktaya takılıp kaldığı boş bakışlardan, kas seğirmelerine, ağız köpürmelerine veya bilincin tamamen kaybolduğu nöbetlere kadar geniş bir yelpazede görülebilir.

Nöbetler hafif veya orta dereceli olsa dahi epilepsi tedavi gerektiren bir hastalıktır çünkü nöbetin ne zaman yaşanacağı belli olmadığı için (araba kullanırken, yüzerken…) hayati tehlike yaratabilir.

Epilepsi bir ruh hastalığı veya akıl hastalığı değildir. Bazı nadir durumlar dışında zeka geriliğine neden olmaz.

EPİLEPSİNİN BELİRTİLERİ NEDİR?

Epilepsi hakkında ne kadar çok doğru bilgi edinilirse epilepsi nöbeti geçiren bir kişiye müdahale/yardım olanağınız  o kadar çok olacağını hatırlatmak isteriz. Farklı türde (30’dan fazla) epilepsi nöbeti türü bulunmaktadır. Bu epilepsi türlerinin de 100’den fazla epilepsi belirtisi bulunmaktadır.

Ø  Çocuğunuzda meydana gelen, morarma, bayılma, irkilme, çırpınma, belli bir noktaya anlamsız ve donuk bir şekilde bakma …. (NOT: eğer çocuğunuzda bu tarz belirtiler görür görmez uzman bir doktor desteğine başvurunuz)

Ø  Genele yayılan epilepsi nöbetleri beynin tüm bölümlerini etkiler. Bu nöbet sırasında hasta çığlık atabilir veya bir tür ses çıkarabilir. Süresi birkaç saniye ile 1 dakika arasında değişen bir süre kaskatı kesildikten sonra bacaklarda ve kollarda ritmik (tekrar eden) hareketler görülebilir.

Ø  Genel epilepsi nöbetleri sırasında gözler çoğunlukla açıktır. Nöbet sırasında nefes kısa süreliğine durabilir ve hastanın rengi nefessizliğe bağlı olarak mavi/mora dönebilir. Bunu derin ve sesli nefesler takip eder.

Ø  Nöbet sonrası hastanın bilinci aşamalı olarak yerine gelir. Bilincin tam olarak yerine gelmesi ve zihin karışıklığının ortadan kalkması dakikalar, bazen saatler sürebilir. Nöbet sırasında idrar kaçırma sık görülür.

Epilepsi şüpheniz varsa bir uzmana görünerek gerekli kontrolleri yaptırmanız en güvenli yol olacaktır.

EPİLEPSİ NÖBETİ GEÇİREN BİRİSİNE NASIL MÜDAHALEDE BULUNULMALI?

            Epilepsi nöbeti geçiren bir bireye (uzman yardımı alıncaya kadar) müdahale sırasında aşağıda ifade edilen maddeler göz önünde bulundurulmalıdır.

Ø  Epilepsi nöbeti geçiren kişinin yanında sakin olunmalı,

Ø  Kişinin yanında hiçbir suretle ayrılmaması gerek,

Ø  Epilepsi nöbeti geçiren kişiye yapılacak öncelikli olan şey, onu zararlardan korumak ve güvenli bir ortam yaratmaktır.

Ø  Epilepsi nöbeti geçiren kişinin yere uzanması sağlanmalıdır.

Ø  Kişinin yere uzanış pozisyonu, daha rahat nefes alması ve tükürüğün dışarıya akması için  (başı yana ve hafif arkaya doğru olacak şekilde)yan çevrilmesidir.

Ø  Kişinin çevresinde bulunan sivri ve kesici maddeler ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

Ø  Kişinin kıyafetlerinin gevşetilmesi, (varsa) gözlüklerinin çıkartılması gerekir,

Ø  Hiçbir gerekçe ile kişinin ağzına bir şey koyulmamalıdır,(hatta o an ağzında yiyecek varsa derhal çıkartılmalıdır)

Ø  Yüzüne veya bedenine su dökülmemelidir,

Ø  Zorla nefes aldırmaya çalışılmamalıdır,

Ø  Yüzüne vurarak, sallayarak, tokatlayarak, bazı maddeler koklatarak uyandırılmaya çalışılmamalıdır,

Ø  Nöbet sırasında ilaç verilmeye çalışılmamalıdır,

Doktorunun önerisi dışında herhangi